هدف از این تحقیق بررسی عملکرد مناطق آزاد در سایر کشور ها با فرمت docx در قالب 30 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب
بررسی عملکرد مناطق آزاد در سایر کشورها
 مقدمه
 امارات متحده عربیبندر آزاد جبل علی
 ترکیه
 امتیازات مناطق آزاد ترکیه 
 هندوستان
 چین
 سیاست های ترجیحی
 ایالات متحده امریکا
 انواع مناطق آزاد در ایالات متحده آمریکا
 کره جنوبی
 بنگلادش 
 انواع سرمایه گذاری در مناطق آزاد بنگلادش
 تضمین سرمایه گذاری
 تسهیلات و مزایا
 عمده ترین دلایل موفقیت مناطق آزاد جهان

 

 


تجربه جهانی نشان می دهد  که مناطق آزاد دارای نقش وسیعی در توسعه اقتصادی و منطقه ای ،جذب فن آوری و بازاریابی و گسترش ارتباط با بازارهای جهانی است .البته همین تجربیات نشان داده است که وجود آگاهی های گسترده ،از عوامل موفقیت و شکست مناطق آزاد نیز می باشد. این تجربه بر آن گواه است که مناطق آزاد موفق در درجه اول در کشورهای کوچک قرار دارند و اقتصاد آنها را با اقتصاد جهانی هماهنگ و همسو ساخته است .در این کشورها مناطق آزاد به تدریج در اقتصاد داخلی جذب شده و در واقع کل اقتصاد به صورت مناطق آزاد درآمده است . 

 

 


هنگ کنگ ،کره جنوبی ،سنگاپور و تایوان در قاره آسیا ،موریس در آفریقا ،جمهوری دومینکن و جامائیکا در آمریکای لاتین  نمونه های بسیار موفق در جهان هستند که در کشورهای کوچک واقع شده اند البته این بدان معنی نیست که مناطق آزاد در کشورهای بزرگ توفیقی ندارند و یا نمی توانند مؤثر و اثر گذار باشند . در کشورهای بزرگی نظیر چین ،هندوستان و برزیل مناطق آزاد موفق وجود دارند اما از لحاظ کمی نمی توانند بر کل اقتصاد کشور اثر زیادی بر جا گذارند .

 

 

 

با این حال نقش مناطق آزاد در کشورهای بزرگ مانند چین ،هندوستان و ایران ،تغییر تفکر اقتصادی در این کشورها و هم سویی اقتصاد ملی آنها با اقتصاد جهانی است .چین و تا حدود زیادی هند نمونه ی بازر این تغییرتفکر می باشد .این دو با تغییر قوانین و مقررات در راه جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد فضای مناسب توسعه از علم و فن آوری خارجی بهره گرفته اند و با افزایش شمار مناطق آزاد ،با سرعت بیشتری فضای درونی اقتصاد ملی را تغییر دادند  و سیاست کلی اقتصاد آنها با شرایط جهانی هماهنگ شده است. 

 

 


در هر حال از آنجا که تجربه مناطق آزاد جهان ،نتایج همراه با موفقیت و شکست را به دنبال داشته ، ضروری است تا با بررسی موردی تجربه ی هر یک از آنها ،دلایل خاص این نتایج را روشن ساخت .در این صورت است که می توان با مشخص کردن عوامل تعیین کننده ،عملکرد مناطق ،زمینه ها و پیش شرط های لازم برای برنامه ریزی و سیاست گذاری یک منطقه آزاد را با توجه به قیود خاص هر کشور ،شناخت و توصیه کرد.