هدف از این تحقیق بررسی مراکز خرید و فروشگاه های زنجیره ای با فرمت docx در قالب 19 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مراکز خريد و فروشگاه های زنجيره ای

تاريخچه ايجاد مراکز خريد و فروشگاه های زنجيره ای

انواع فروشگاه ها

اصول مکان يابی مراکز خريد و فروشگا ه ها

مصرف کنندگان و عوامل موثر بر جذابيت مراکز خريد

هايپراستار

مرکز خريد هايپر استار

مسئوليت اجتماعی مراکز خريد و فروشگاه های زنجيره ای

پيشينه داخلی و خارجی

منابع

 

 

 

فروشگاه زنجيره‌ای  و مراکز خريد مفهومی مدرن است که در قرن هفدهم و همراستا با دوران صنعتی شدن اروپا پديد آمد؛ از آنجا که در غرب سنت «بازار» به معنای شرقی آن وجود نداشته است شکل‌گيری فروشگاه زنجيره‌ای آن هم با ساز و کاری متفاوت از مفهوم و کارکرد بازار، يکی از شاخصه‌های مدرنيته غربی در بخش توزيع و پخش کالا می‌تواند قلمداد شود. در سايت «ويکيپديا» برای فروشگاه زنجيره‌ای چند مشخصه تعريف شده است از جمله؛ سهولت دسترسی به طيف‌های مختلف کالايی برای مشتری، ارزانی قيمت به دليل حذف واسطه‌ها، خدمات بهتر و امکانات گسترده‌تر  .

 

 

 

 مرکز خريد(پاساژ) به معنی گذرگاه يا ميانه دو چيز می باشد. در دوران گوناگون تيمچه‌ها يا گذرهای، با جای دادن حجره ها و مغازه ها در درون خود نقش نوعی بازارچه يا مرکز خريد را ايفا می کردند. امروزه پاساژ ها در درون يک ساختمان يا مجموعه‌ای از ساختمان‌ها قرار دارند. که شامل فروشگاه‌های گوناگون هستند و با راهروهای مرتبط با هم باعث آسانی ديدار مشتريان از فروشگاه‌ها می‌شوند. که اين راهروها می‌تواند بن بست يا مرتبط با راهروهای ديگر باشد. مراکز خريد امروزی معمولاً چندطبقه بوده و راهروها در طبقات گوناگون بر روی هم قرار گرفته‌اند.(سايت ويکيپديا)